- Fits 3250 Lcd Screens Up To 150 Lbs
- Holds Up To 150 Lbs
- Mounts To 2 Wood Studs Or Concrete
- Arm Extends Up To 30.5 From Wall Or Folds To 5.6
- Built-In Internal Cord Management Channels Keep Wires Neat & Out Of The Way
- Includes mesh cord sheath and cable ties to neatly manage cords
- Mounts to two wood studs or concrete (accessory required)
- TV Size Capacity: 32" - 50"
- TV Weight Capacity: Max. load 150 lbs.
- Universal models adapt to screens with up to 28.7" wide x 17" high mounting inserts
amazonuasu/B000M2F8DU/raimuamazon asfaraku/41UIXiRkSzL.jpg">
asemPeerless PLA50-UNLP-GB Black 32" - 50" Universal Articulating Wall Arm Max. load 150 lbs.